دانشگاه ایران آکادمیا
لوگوی دانشگاه ایران آکادمیا
تازه‌های نشر
فرهنگ گفتاری و توسعه‌نیافتگی اجتماعی در ایران
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
نویسنده: حمید یگانه در این کتاب به تشریح ­آثار فرهنگ گفتاری در ایران می پردازیم و توضیح می‌دهیم  که چگونه نداشتن یک فرهنگ نوشتاری منسجم بر بسیاری از جنبه‌های زندگی‌ اجتماعی در ایران تأثیر منفی گذاشته است. جوامعی که فاقد فرهنگ نوشتاری قویّ هستند، قادر نخواهند بود دانش و اطّلاعاتی را که به دست می‌آورند به صورت مرّتب انباشته کنند و آن را در طول زمان‌های آینده و مکان‌های دیگر به کار گیرند. فرهنگ‌های گفتاری قادر نخواهند بود تمّدن­های بزرگی بسازند، زیرا گفتار نمی­‌تواند بر گسترهٔ مکان و زمان چیره شود.
بیشتر بخوانید...
سرمایه‌داری سیاسی، گونه‌های آن، و اسلام
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
نویسنده: مهرداد وهابی، مترجم: یپرم‌خان هایریک هدف فصل چهارم در وهله‌ی نخست صراحت بخشیدن به مفهوم سرمایه‌داری سیاسی است، مفهومی که در کنار نهاد‌های اساسی ولایت فقیه و انفال، نقشی محوری برای درک کامل و تمامیت نظام ویرانگر جمهوری اسلامی ایران بازی می‌کند. در این راستا با اشاره به نحوه تدوین آغازین مفهوم مزبور نزد مکس وبر، سرمایه‌داری سیاسی در تمایز با سرمایه‌داری بازار‌بنیاد تشریح خواهد شد. در بخش‌های بعدی این فصل آنچه در ادبیات اقتصادی از مفهوم سرمایه‌داری سیاسی فهمیده می‌شود نقد می‌شود و در ادامه به نگرش‌های مختلفی که درباره‌ی کاربرد این مفهوم در نمونه‌هایی چون چین و آمریکا صورت گرفته پرداخته خواهد شد. در بخش پایانی رابطه اسلام با سرمایه‌داری سیاسی از یکسوی و سرمایه داری بازار از سوی دیگر…
بیشتر بخوانید...
برخورد مدرنیته، جنسیت، و ایدئولوژی
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
نویسنده: کامران تلطف، مترجم: شهرام پرستش این کتاب به مؤلفه جنسیت (sexuality)، که در دگرگونی‌های اجتماعی و مدرنیته بسیار اثرگذار بوده است، می‌پردازد و نشان می‌دهد که گفتمان سنتی جنسیت در جلوگیری از شکوفایی مدرنیته و در ایجاد انقلاب اسلامی نقشی اساسی داشت. در این راستا، ارتباط گفتمان جنسیت با ایدئولوژی‌ و مقاومت آنها در برابر مدرنیته بررسی می‌شود. این بحث‌ها با شرح زندگی و آثار شهرزاد (رقصنده، هنرپیشه، شاعر) همراه می‌شود. این کتاب نشان می‌دهد که فرهنگ عامیانه (رقص، سینما) و گفتمان‌های ضدامپریالیستی (مذهبی و مارکسیستی) همزمان از مردانگی (masculinity)،که توسط فمینیسم پهلوی محدود شده بود، دفاع می‌کردند. فصل افزوده به نسخه فارسی می‌گوید این مفاهیم در برپایی جنبش‌های اجتماعی مانند "رأی من کو"  و "زن، زندگی، آزادی" نقش…
بیشتر بخوانید...
آگورا
درسگفتارهای «نظریه‌های دموکراسی ۳» – محمدرضا نیکفر
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
درسگفتارهای نظریه‌های دموکراسی ۳ در ادامه نظریه‌های دموکراسی ۱ و ۲، از سوی محمدرضا نیکفر، نخستین بار در دوره تحصیلی ۲۰۲۴ در ترم بهار دانشگاه ایران آکادمیا ارائه شده است. این مجموعه درسگفتارها که اکنون عمومی شده‌اند، در وبسایت آگورا (تریبون ایران آکادمیا) در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
بیشتر بخوانید...
نقش دین و اهل عمامه در حال و آینده ایران
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
برنامه هجدهم از سری برنامه های ما با موضوع "نقش دین و اهل عمامه در حال و آینده ایران " با همکاری ایران آکادمیا و مِلانشتُن آکادمی برگزار می‌شود. آغاز برنامه با سخنرانی حضوری تورج اتابکی و حسن یوسفی اشکوری ست. زمان : ۲۱ ژوئن ٢٠٢۴ : گشایش برنامه و گفت‌وگو ساعت١٦:٣٠ ، آغاز برنامه ساعت ١٧، پایان ساعت ٢٠ مکان: Melanchthon Akademie, Kartäusergasse 9, 50678 Köln با کمال میل از شما دعوت می‌کنیم در این برنامه شرکت کنید لینک پخش زنده را در این محتوا ببینید.
بیشتر بخوانید...
چپ، دموکراسی و اقتدارگرایی
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
برنامه هفدهم از سری برنامه های ما در رابطه با جنبش زن، زندگی، آزادی با موضوع " چپ، دموکراسی و اقتدارگرایی " با همکاری ایران آکادمیا و مِلانشتُن آکادمی برگزار می‌شود. آغاز برنامه با سخنرانی حضوری علیرضا بهتویی ست. زمان : ۳۱ می ٢٠٢۴ : گشایش برنامه و گفت‌وگو ساعت١٦:٣٠ ، آغاز برنامه ساعت ١٧، پایان ساعت ٢٠ مکان: Melanchthon Akademie, Kartäusergasse 9, 50678 Köln با کمال میل از شما دعوت می‌کنیم در این برنامه شرکت کنید لینک پخش زنده را در این محتوا ببینید.
بیشتر بخوانید...
کنفرانس بین‌المللی ایران‌پژوهی معاصر
با کلیک بر روی این دکمه، برای شرکت حضوری در کنفرانس در فرانکفورت نام‌نویسی کنید!