Iran Academia Universtiy | ایران آکادمیا
لوگوی دانشگاه ایران آکادمیا
رویدادهای آینده
رونمایی کتاب «آموزش برابری جنسیتی در کلاس درس» با حضور نویسنده و منتقد
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
کتابخانه مرکزی آمستردام میزبان رونمایی کتاب «آموزش برابری جنسیتی در کلاس درس» با حضور دکتر سعید پیوندی نویسنده کتاب، منصوره شجاعی منتقد و بررسی کننده کتاب، و مریم میرزا روزنامه‌نگار و فعال جامعه مدنی خواهد بود. کتاب «آموزش برابری جنسیتی در کلاس درس» به گونه‌ای سنجشگرانه و با تکیه بر تحلیل کمی و کیفی کتاب‌های درسی ایران به موضوع اشکال نابرابری جنسیتی در نظام آموزشی ایران می‌پردازد. زمان: ۵ آوریل ۲۰۲۴ - ساعت ورود ۱۷:۳۰ - برای شرکت حضوری در این رویداد نام‌نویسی کنید.
بیشتر بخوانید...
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
انفال و اقتصادیات اسلامی-قسمت دوم
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
نویسنده: مهرداد وهابی مترجم: یپرم خان هایریک نوشتار حاضر ترجمه بخش‌های هفتم تا دهم  فصل پنجم کتاب مهرداد وهابی با عنوان «انفال و اقتصادیات اسلامی» است این نوشته در دو قسمت منتشر شده است. در این محتوا به بخش دوم دسترسی خواهید داشت. نسخه کامل این فصل در آینده به طور کامل منتشر شده و نسخه چاپی آن قابل سفارش خواهد بود.
بیشتر بخوانید...
نمایشنامه رستم دزد معروف گیلانی و الماس سیاه
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
به کوشش: امانوئل شکریان این کتاب نسخه تصحیح شده، نسخه خطی «نمایشنامۀ رستم دزد معروف گیلانی و الماس سیاه» است. این متن نمایشی که در سال های منتهی به مشروطیت نوشته شده است، مملو از انتقادات اجتماعی و سیاسی به امور مملکتی و معیشتی است. نویسنده  که احتمالا به خاطر فرار از عواقب این متن نوشته انتقادی از ذکر نام خود اجتناب کرده است جز شخص شخیص شاه و اتابک اعظم تمامی رجل سیاسی و آقایان روحانی و اهل شریعت به نام زمانه  را به باد انتقاد گرفته است. این اثر نخستین بار است که تصحیح و منتشر شده است.
بیشتر بخوانید...
آموزش برابری جنسیتی در کلاس درس
انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا
کتابی که در برابر شماست به گونه‌ای سنجشگرانه و با تکیه بر تحلیل کمی و کیفی کتاب‌های درسی ایران به موضوع اشکال نابرابری جنسیتی در نظام آموزشی ایران می‌پردازد. دغدغه اصلی کتاب مشارکت دریک بحث ملی بر سر نابرابری میان زنان و مردان در آموزش و در جامعه و راه‌های مقابله عملی با آن در کلاس درس و درون خانواده است.
بیشتر بخوانید...
آگورا
با تجدد یا بر تجدد؟
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
گفتگوی تورج اتابکی با رامین جهانبگلو گفتگویی درباره خوانش هانا آرنت درباره تجدد «با تجدد یا بر تجدد؟»، عنوان گفتگوی تورج اتابکی پژوهشگر ارشد انستیتوی بین‌المللی تاریخ اجتماعی و استاد تاریخ اجتماعی خاورمیانه و آسیای مرکزی، با رامین جهانبگلو، فیلسوف و مدیر اجرایی مرکز مهاتما گاندی برای عدم خشونت و مطالعات صلح است که در محل انستیتوی بین‌المللی تاریخ اجتماعی انجام شده است. از شما دعوت می‌کنیم ویدئوی این گفتگو را در این پُست مشاهده کنید.
بیشتر بخوانید...
شصت سال پس از انتشار کتاب غرب‌زدگی
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
بررسی، پی‌آمدهای آن، جهان آن دورانِ روشنفکری ایران. بخش دوم شامل گفتگو با داریوش آشوری. از مجموعه وبینارهای انجمن آزادی اندیشه.
بیشتر بخوانید...
به‌سوی جامعه‌شناسی پسااستعماری
آگورا (تریبون ایران آکادمیا)
این مقاله با تمرکز بر نظریه اجتماعی و جامعه‌شناسی تاریخی به طور خاص، بررسی می‌کند که آیا ممکن است نظریه پسااستعماری در علوم انسانی به جامعه‌شناسی آمریکای شمالی ورود کند و اگر آری این امر چگونه صورت می‌پذیرد. این مقاله از نظریه‌های رابطه‌ای (نظریه کنشگر-شبکه و نظریه میدان) جهت تایید ادعای خود استفاده می‌کند تا روایت‌هایی پسااستعماری از دو حوزه پژوهشی متعارف در جامعه‌شناسی تاریخی را ارائه دهد: انقلاب صنعتی در انگلستان و انقلاب فرانسه.
بیشتر بخوانید...
کنفرانس بین‌المللی ایران‌پژوهی معاصر
با کلیک بر روی این دکمه، برای شرکت حضوری در کنفرانس در فرانکفورت نام‌نویسی کنید!
شیوه‌های پشتیبانی از کنفرانس بین‌المللی ایران‌پژوهی معاصر ۲۰۲۴
دانشگاه ایران آکادمیا
برگزاری موفق، با کیفیت، و اثرگذار سومین کنفرانس بین‌المللی ایران‌پژوهی معاصر (ICCI 2024) را با پشتیبانی خود میسر و تضمین کنید. این کنفرانس به همت دانشگاه ایران آکادمیا و با تلاش‌های داوطلبانه برگزار می‌شود تا همایشی برای اندیشمندان، پژوهشگران پیش‌کسوت و جوان، و پرداختن به مسائل دشوار ایران باشد. با کلیک بر روی لینک درباره راه‌های پشتیبانی بیشتر بخوانید. پرسش‌ها و ایده‌های خود را با ما در میان بگذارید. این پُست را با کسانی که می‌شناسید به اشتراک بگذارید.
بیشتر بخوانید...