بیجاشدگی و مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولت‌ها؟

بیجاشدگی و مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولت‌ها؟

از فرار، مهاجرت اجباری، آوارگی، تبعید، پناهجویی و پناهندگی چه میدانیم؟ و چه می‌توانیم یاد بگیریم؟
پنهان‌کن
Play Video

شرح دوره

مهاجرت یک پدیده اجتماعی، سیاسی، حقوقی و تاریخی بوده و هست. در گذشته مهاجرت بیشتر در رابطه با آوارگی ناشی از جنگ یا بلایای طبیعی و یا کوچ اجباری افراد یا گروه‌ها در نظر گرفته می شد و کشورهای پذیرنده مهاجران را با استناد به روحیه و اخلاق بشردوستانه می‌ پذیرفتند. امروز اما به خصوص مهاجرت اجباری با یک رویکرد و گفتمان حق محور همراه شده است و بشردوستی جایش را به رویکرد حق بر پناهندگی داده تا تعهد به مدارا و مسئولیت دولت را جایگزین مهمان نوازی کرده است.

دوره آموزشی بیجاشدگی یا مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولتها در طول ۷ هفته تلاش دارد تا با مرور رویکردهای سیاسی، اجتماعی و حقوقی نسبت به مهاجرت اجباری و به طور خاص پناهندگی امکان فهم بحران جهانی پناهندگی را فراهم کند. ما با بررسی چارچوب حقوقی کنوانسیون ۱۹۵۱ حمایت از پناهندگان و مکانیزم‌های بین المللی مربوط به مسئله پناهندگی با مجموعه مقررات بین المللی مرتبط آشنا می‌شویم، پناهنده را تعریف کرده و شرایط سیاسی پیرامون مقررات پناهندگی/پناهجویی را ارزیابی می‌کنیم. همچنان ضمن مطالعه مسیرهای مهاجرت جنوب به شمال رویه ها‌و سیاست‌های پناهندگی در کشورهای شمال، دلایل و زمینه ‌های چرخش و یا تجدیدنظر در این سیاستها را توضیح می‌دهیم. در نهايت به تحلیل وضعیت و حقوق پناهندگان در ایران و پناهندگان ایرانی‌ در اقصی نقاط دنیا می‌پردازیم.

دوره آموزشی بیجاشدگی یک رویکرد میان رشته‌ای حقوقی، سیاسی و جامعه شناسانه نسبت به مسئله مهاجرت اجباری را به کار می‌گیرد تا در پایان آموزشها شرکت کنندگان با تعاریف و مفاهیم اولیه مرتبط با حقوق پناهندگی، مبانی سیاسی اجتماعی همچنین رویکردهای انتقادی نسبت به رژیم حقوقی بین المللی پناهنده آشنا شوند. به علاوه دانشجویان فرصت خواهند داشت که در جریان تحولات اخیر در حوزه مهاجرت بین‌المللی و مطالعات موردی درباره پناهندگان در ایران و ایرانیان پناهنده در خارج از کشور قرار بگیرند.

گواهی پایان دوره

Certi ec02fe4967
دریافت گواهی رسمی پایان دوره با امضای مدرس دوره، دسترسی به گواهی پایان دوره با لینک دائم و یکتا قابل اشتراک گذاری در قسمت گواهینامه‌های لینکداین، امکان افزودن نسخه چاپی گواهی پایان دوره به رزومه

مدرسان این دوره

لیلا اسدی
دستیار حقوقی در مرکز حقوق مهاجران، پژوهشگر دکترا در مطالعات عدالت
آلانا وهابا
دارای دکترای مطالعات عدالت
سارا سهیل
دارای دکترای مطالعات جنسیت، دانش‌آموخته حقوق و تاریخ آسیای جنوبی

پیشنهاد ما

طراح و مدرس دوره: آناهیتا حسینی
آکادمیکس
خاورمیانه، از سرگذشت تا سرنوشت
لیلا اسدی و فرنگیس بیات
آکادمیکس
سازماندهی اجتماعی و ترویج‌گری
طراح و مدرس دوره: بهار صبا
آکادمیکس
حقوق بشر فراتر از اخبار
استاد دوره: محمدرضا معینی
آکادمیکس
اقتصاد در جهان امروز

از دست ندهید

خبرها

سخنان افتتاح کنفرانس ICCI - رها بحرینی
خبرهای کنفرانس
سخنان افتتاح کنفرانس بین‌المللی ایران‌پژوهی معاصر
-
خبرهای کنفرانس
گزارش سایت آسو درباره کنفرانس ICCI

رویدادها