بیجاشدگی و مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولت‌ها؟

بیجاشدگی و مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولت‌ها؟

شرح دوره:

مهاجرت یک پدیده اجتماعی، سیاسی، حقوقی و تاریخی بوده و هست. در گذشته مهاجرت بیشتر در رابطه با آوارگی ناشی از جنگ یا بلایای طبیعی و یا کوچ اجباری افراد یا گروه‌ها در نظر گرفته می شد و کشورهای پذیرنده مهاجران را با استناد به روحیه و اخلاق بشردوستانه می‌ پذیرفتند. امروز اما به خصوص مهاجرت اجباری با یک رویکرد و گفتمان حق محور همراه شده است و بشردوستی جایش را به رویکرد حق بر پناهندگی داده تا تعهد به مدارا و مسئولیت دولت را جایگزین مهمان نوازی کرده است.

دوره آموزشی بیجاشدگی یا مهاجرت اجباری: حق من یا اختیار دولتها در طول ۷ هفته تلاش دارد تا با مرور رویکردهای سیاسی، اجتماعی و حقوقی نسبت به مهاجرت اجباری و به طور خاص پناهندگی امکان فهم بحران جهانی پناهندگی را فراهم کند. ما با بررسی چارچوب حقوقی کنوانسیون ۱۹۵۱ حمایت از پناهندگان و مکانیزم‌های بین المللی مربوط به مسئله پناهندگی با مجموعه مقررات بین المللی مرتبط آشنا می‌شویم، پناهنده را تعریف کرده و شرایط سیاسی پیرامون مقررات پناهندگی/پناهجویی را ارزیابی می‌کنیم. همچنان ضمن مطالعه مسیرهای مهاجرت جنوب به شمال رویه ها‌و سیاست‌های پناهندگی در کشورهای شمال، دلایل و زمینه ‌های چرخش و یا تجدیدنظر در این سیاستها را توضیح می‌دهیم. در نهايت به تحلیل وضعیت و حقوق پناهندگان در ایران و پناهندگان ایرانی‌ در اقصی نقاط دنیا می‌پردازیم.

دوره آموزشی بیجاشدگی یک رویکرد میان رشته‌ای حقوقی، سیاسی و جامعه شناسانه نسبت به مسئله مهاجرت اجباری را به کار می‌گیرد تا در پایان آموزشها شرکت کنندگان با تعاریف و مفاهیم اولیه مرتبط با حقوق پناهندگی، مبانی سیاسی اجتماعی همچنین رویکردهای انتقادی نسبت به رژیم حقوقی بین المللی پناهنده آشنا شوند. به علاوه دانشجویان فرصت خواهند داشت که در جریان تحولات اخیر در حوزه مهاجرت بین‌المللی و مطالعات موردی درباره پناهندگان در ایران و ایرانیان پناهنده در خارج از کشور قرار بگیرند.

12 سپتامبر
بی.تا
00
روز
00
ساعت
00
دقیقه
00
ثانیه
این رویداد پایان یافته است
پنهان‌کن
Play Video
Certi ec02fe4967
Receive an official certificate of completion of the course with the signature of the course instructor, a certificate with a unique link that can be shared in the LinkedIn certificates section, and add a printed copy of the certificate to the resume

مدرسان این دوره

لیلا اسدی
دستیار حقوقی در مرکز حقوق مهاجران، پژوهشگر دکترا در مطالعات عدالت
آلانا وهابا
دارای دکترای مطالعات عدالت
سارا سهیل
دارای دکترای مطالعات جنسیت، دانش‌آموخته حقوق و تاریخ آسیای جنوبی

پیشنهاد ما

استاد دوره: محمدرضا معینی
آکادمیکس
اقتصاد در جهان امروز
طراح و مدرس دوره:‌ حامد فرمند
آکادمیکس
حمایت از حقوق کودک در ایران
طراح و مدرس دوره: آناهیتا حسینی
آکادمیکس
خاورمیانه، از سرگذشت تا سرنوشت
طراح و مدرس دوره: مهدی محسنی
امنیت دیجیتال
امنیت سایبری از الف تا ی - دوره متوسط
طراح دوره:‌ زینب پیغمبرزاده
آکادمیکس
فمینیسم، جنسیت و سکسوالیته
طراح و هماهنگ کننده: بهار صبا
حقوق
حق دانستن

از دست ندهید

خبرها

دبیرخانه
خبرهای کنفرانس
فرصت شرکت حضوری در کنفرانس ICCI در لاهه را از دست ندهید
دبیرخانه
خبرهای کنفرانس
راهنمای ضبط ویدئوی آموزشی و سخنرانی

رویدادها

26 ژوئن
26 آگوست
سالن ۱ - انگلیسی
00
:
00
:
00
:
00
This Event Has Ended
پنل جنبش‌های اجتماعی
1 آگوست
31 اکتبر
دبیرخانه
00
:
00
:
00
:
00
This Event Has Ended
ثبت‌نام در برنامه تحصیلی مطالعات اجتماعی