ایران آکادمیا

با به اشتراک گذاردن این برگه در توییتر، در ترویج دانش بکوشید!

ایران آکادمیا

رویداد
اپیزود ۱۶ – تشکل و دموکراسی – سعید رهنما
سعید رهنما
گفتگو با دکتر سعید رهنما در پادکست ایران آکادمیا با موضوع «تشکل و دموکراسی». این اپیزود را بر روی یوتیوب و اسپاتیفای به صورت تصویری و بر روی دیگر پادکست‌خوان‌ها به صورت صوتی دنبال کنید. این گفتگو در ماه آوریل ۲۰۲۳ انجام شده و در تاریخ اول ژوئن ۲۰۲۳ پخش می‌شود.
خبر
طلعت پاشا پدر ترکیه مدرن – معمار نسل‌کشی (در آستانه انتشار)
نویسنده: هانس لوکاس کیسر، برگردان: امیر مقدم
طلعت پاشا (۱۹۲۱- ۱۸۷۴) سیاستمداری بود که در طول جنگ جهانی اول رهبری امپراتوی عثمانی را برعهده داشت. اقدامات او، وی را به بنیان‌گذار کشور و مبدع ملی‌گرایی ترکی پساعثمانی تبدیل کرده است و می‌توان او را پدر ترکیه مدرن نامید. هانس لوکاس کیسر در این اثر بزرگ پژوهشی، داستان سیاستمداری درخشان و بی‌رحم را روایت می‌کند که در آستانه افول امپراتوری و طلوع عصر نسل‌کشی ایستاده بود.
رویداد
معرفی کتاب «نامه‌های زندان» اثر نسرین ستوده – منصوره شجاعی
منصوره شجاعی
معرفی کتاب «نامه‌های زندان» اثر نسرین ستوده توسط منصوره شجاعی، در نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور - لاهه - هلند - ۲۰۲۳ پخش زنده سخنرانی از شبکه‌های اجتماعی ایران آکادمیا ۱۹ می ۲۰۲۳، ۱۴:۳۰ به وقت اروپای مرکزی، لاهه، گالری هنر آزادی.
همایش
نقش دیاسپورا در جنبش و پرسش‌های آن – برنامه پنجم – فروم زن، زندگی، آزادی – کلن
سعید پیوندی و یگانه خویی
برنامه پنجم از مجموعه گفتگوها در کُلن آلمان، هماهنگ شده و برگزار شده توسط فروم زن، زندگی، آزادی در آلمان. این برنامه با شرکت یگانه خویی و سعید پیوندی در آکادمی ملانشتن، در تاریخ ۲۶ می ۲۰۲۳ از ساعت ۱۷ تا ۲۰ برگزار خواهد شد.
سخنرانی
«زن، زندگی، آزادی» و انقلاب‌های قرن بیست و یکم – آصف بیات
آصف بیات
این سخنرانی، بخشی از سخنرانی‌های سالیانه فرمانفرمائیان، برگزار شده توسط انستیتوی بین‌المللی تاریخ اجتماعی است. زمان:‌ ۹ ژوئن ۲۰۲۳، برابر با ۱۹ خرداد ۱۴۰۲، ساعت ۱۵:۰۰ به وقت اروپای مرکزی (۱۶:۳۰ به وقت تهران) مکان: دانشگاه آمستردام University of Amsterdam, Oudemanhuispoort (OMHP) building, Room number: D0.08, Amsterdam. برگزار کننده: انستیتوی بین‌المللی تاریخ اجتماعی در همکاری با:‌ مدرسه مطالعات منطقه‌ای، فراملی و اروپایی، دانشگاه آمستردام و دانشگاه ایران آکادمیا
رویداد
«سانسور؛ ابزار آموزشی محافظه‌کاران»
پخش زنده سخنرانی وفا مهرآیین، در نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور، در روز ۱۹ می ۲۰۲۳ برابر با ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، در شهر لاهه. ۱۴:۰۰ به وقت اروپای مرکزی. گالری هنر آزادی. برای اطلاعات بیشتر درباره این سخنرانی از این پُست بازدید کنید.
همایش
مهاجرت و تبعیض نژادی در ایران
این سمینار، نخستین سمینار از مجموعه سمینارهای «افق‌های متکثر برای انقلاب در-حال-شدن» است که با تلاش و هماهنگی گروهی از دانشگاهیان ساکن سوئد در هماهنگی و با همکاری ایران آکادمیا و دیگر دانشگاهیان ترتیب‌داده‌شده‌است. شهرام خسروی، خدیجه عباسی، الیاس علوی و رصا حسینی در این سمینار حضور دارند. این سمینار از شبکه‌های اجتماعی ایران آکادمیا به صورت زنده پخش می‌شود. برای شرکت در این سمینار، جزئیات این پُست و همچنین شبکه‌های اجتماعی ایران آکادمیا را دنبال کنید. تاریخ برگزاری: ۱۶ می ۲۰۲۳ - ساعت ۱۵:۰۰ به وقت اروپای مرکزی - برابر با ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران
همایش
مجموعه سمینارهای افق‌های متکثر برای انقلاب در-حال-شدن
گروهی از دانشگاهیان و پژوهشگران در سوئد
مجموعه سمینارهای «افق‌های متکثر برای انقلاب در-حال-شدن» با تلاش و هماهنگی گروهی از دانشگاهیان ساکن سوئد در هماهنگی و با همکاری ایران آکادمیا و دیگر دانشگاهیان و پژوهشگران ترتیب‌داده‌شده‌است. محتوای این سمینارها از سوی این گروه تأمین و ارائه می‌شود و ایران آکادمیا پخش زنده یا بازپخش این گفتگوها در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه وبسایت خود را تسهیل کرده و آن را در دسترس مخاطبان علاقه‌مند قرار می‌دهد. برای مشاهده رخدادهای این مجموعه به صفحه مجموعه در وبسایت ایران آکادمیا مراجعه کنید.
مجموعه روانشناسی مارکسیستی
تاریخ روان‌شناسی مارکسیستی – عصر طلایی علم شوروی
آنتون یاسنیتسکی، برگردان: امانوئل شکریان
اشتباه روان‌شناسی درون‌نگر نه در آرزویش برای تثبیت خودآگاهی به‌عنوان ابژهٔ بررسی روانشناختی، بلکه در چگونگی تفسیر خودآگاهی و روان انسان بود. اشتباه رفتارگرایی در این نبود که هدف آن کاوش افراد در فعالیتشان بود، بلکه اول از همه در نحوهٔ تفسیر چنین فعالیتی بود. و آشفتگی روان‌شناسی روح در این نیست که جوهر آگاهی را از راه رابطه‌اش با فرهنگ، با ایدئولوژی، درک کند، بلکه در چگونگی تفسیر این رابطه است... تنها راه تجدیدنظرِ اساسی در تفسیر هر دو مفهوم خودآگاهی و فعالیت انسانی، که به‌گونه‌ای جدایی‌ناپذیر با تفسیر جدید از روابطِ متقابل آنها پیوند خورده است. تنها تجدیدنظری چنین بنیادی می‌تواند به آشکار شدن صحیح ابژهٔ روان‌شناسی منجر شود.
همایش
چشم‌اندازها و چالش‌های جنبش و پرسش‌های آن – برنامه چهارم فروم زن، زندگی، آزادی – کُلن
شهلا شفیق و سعید پیوندی
برنامه چهارم از مجموعه گفتگوها در کُلن آلمان، هماهنگ شده و برگزار شده توسط فروم زن، زندگی، آزادی در آلمان. این برنامه با شرکت شهلا شفیق و سعید پیوندی در آکادمی ملانشتن، در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۲۳ از ساعت ۱۷ تا ۲۰ برگزار شد.
آفلاین
انتشارات علمی پژوهشی ایران آکادمیا در هفتمین نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور – لاهه
ایران آکادمیا
هفتمین نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور با حضور ناشران و نویسندگان خارج از کشور در شهرهای گوناگون برگزار خواهد شد. انتشارات علمی-پژوهشی ایران آکادمیا، در این نمایشگاه در لاهه مشارکت خواهد داشت. این نمایشگاه در تاریخ نوزدهم ماه می از ساعت ۱۲ ظهر تا ۷ عصر در شهر لاهه برگزار خواهد شد. این پُست بر اساس اطلاعات تازه، به روز خواهد شد.
آنلاین
مقدمه‌ای بر تحلیل گفتمان جنبش «زن، زندگی، آزادی» – گفتارهای برکلی، محمدرضا نیکفر
از درسگفتارهای محمدرضا نیکفر
آگهی و بازنشر درسگفتار محمدرضا نیکفر در «گفتارهای برکلی»، ۱۶ آوریل، برابر با ۲۷ فروردین، ۲۱:۳۰ به وقت ایران و ۲۰:۰۰ به وقت اروپای مرکزی - این رویداد توسط «گفتارهای برکلی» ترتیب داده شده است و بدینوسیله در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. لینک به رویداد در «زوم» و همچنین پخش زنده از کانال یوتیوب گفتارهای برکلی در این پُست در دسترس شما خواهد بود. برای مشاهده جزئیات بیشتر کلیک کنید.
مقاله
روزانگی خشونت تماشایی در جمهوری اسلامی یا «آتش به اختیار»
مقاله‌ای تحلیلی پیرامون خشونت دولت علیە کولبران کورد، که درباره عادی‌سازی خشونت در اثر سیاست‌های استعماری داخلی دولت ایران سخن می‌گوید - نویسندگان: کمال سلیمانی و احمد محمدپور. برگردانی از خوشناو قاضی
مقاله
درباره خشونت اسلامی (مغایرت‌ها و تعارض‌های احکام عقلِ اهل تساهل و مدارا)
نویسنده: اسلاوی ژیژک، برگردان: احمدرضا میرناصری
حدود تساهل و مدارای لیبرالیسم با واکنش‌های غیرمداراگرانه و خشونت‌آمیز بنیادگرایان اسلامی به اساعه‌ی ادب به ساحت چهره‌های مقدس اسلامی چیست؟ مقاله‌ای از اسلاوی ژیژک، ترجمه احمدرضا میرناصری
جستار
عشق به دنیا، عشق به حقیقت
فریده خردمند
جستاری پیرامون یک فیلم (نقد و بررسی) فیلم هانا آرنت
مجموعه روانشناسی مارکسیستی
نقد بنیادهای روان‌شناسی: روان‌شناسیِ روانکاوی
ژرژ پولیتزر، برگردان: امانوئل شکریان
...اما در واقع روان‌شناسی علمی خیلی بدبخت است، این بی‌معناترین ظاهربینی است که با تشویق افرادی تحصیلکرده که فقط زمینه‌های مشترک روش‌شناسی را می‌دانند، رضایت‌مندی جهانی به دست آورده است. مطمئنا در ظاهر روانشناسان مذکور با مبارزه با ایده‌های فرسوده «روان‌شناسی تجربی» به روان‌شناسی کمک کرده اند، اما در واقع آنها برای روان‌شناسی تجربی پناهگاهی ساختند که در آن به دور از هر گونه انتقاد همچنان بتواند بقا یابد. - انتشارات علمی و پژوهشی ایران آکادمیا
جستار
پروژه «در ایران چه می‌گذرد؟» – محمدرضا نیکفر
محمدرضا نیکفر
مجموعه جُستارهای پروژه اندیشه سیاسی، با عنوان «در ایران چه می‌گذرد؟» از محمدرضا نیکفر. این جُستارها برای نخستین بار در وبسایت رادیوزمانه منتشر و با هدف دسترسی بهتر در این مجموعه گردآوری شده‌اند. این پرونده، همزمان با انتشار جُستارهای تازه، به روز می‌شود.
جستار
ازخودبیگانگی و ملالت‌های دوران مدرن از نگاه مارکس، دورکهایم و وبر
سعید مهدی‌زاده
در این مقاله مفهوم از خودبیگانگی مارکس و نقدهای دورکهایم و وبر به دنیای مدرن و آشفتگی‌های ناشی از آن بررسی شده است.
خبر
انتشار لایحه حقوقی زنان به‌مناسبت روز جهانی زنان
جنبش زنان ایران
به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زنان، گروهی از فعالان فمینیست با رویکردی متقاطع به حقوق زنان و متعهٌد به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، لایحه حقوقی زنان را با عنوان «لایحه حقوقی زنان؛ پیشنهادی پیشنهاد همبود فمینیستی ایران برای ژن ژیان ئازادی» تدوین و منتشر کرده‌اند. با کلیک بر روی لینک خبر، به وبسایت و سند لایحه حقوقی زنان دسترسی پیدا کنید.
گزیده
مبارزه بر سر مکان – ایمان گنجی
گزیده‌ای از پانزدهمین اپیزود پادکست ایران آکادمیا در گفتگو با ایمان گنجی
درسگفتار
نظریه «توسعه ناموزون و مرکب» و اهمیت آن در تحلیل مسائل خاورمیانه – بخش اول – کامران متین
درسگفتارهای کامران متین
این مجموعه از درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌اند.
درسگفتار
نظریه «توسعه ناموزون و مرکب» و اهمیت آن در تحلیل مسائل خاورمیانه – بخش سوم – کامران متین
درسگفتارهای کامران متین
این مجموعه از درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌اند.
درسگفتارهای محمدرضا نیکفر
خاورمیانه و مشکل نداشتن آرمان سازنده صلح – بخش اول – محمدرضا نیکفر
درسگفتارهای محمدرضا نیکفر
این مجموعه از درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌اند.
گزیده
تفاوت بدن‌ها و رویاهای سیاسی – ایمان گنجی
گزیده‌ای از پانزدهمین اپیزود پادکست ایران آکادمیا در گفتگو با ایمان گنجی
درسگفتار
جنبش‌های اجتماعی در خاورمیانه – آصف بیات
درسگفتار آصف بیات
این درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌ است.
درسگفتار
نظریه «توسعه ناموزون و مرکب» و اهمیت آن در تحلیل مسائل خاورمیانه – بخش دوم – کامران متین
درسگفتارهای کامران متین
این مجموعه از درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌اند.
گزیده
جنبش فکر می‌کند و می‌آفریند – ایمان گنجی
گزیده‌ای از پانزدهمین اپیزود پادکست ایران آکادمیا در گفتگو با ایمان گنجی
گزیده
اختلاف‌ها، امتیازها و دموکراسی – ایمان گنجی
گزیده‌ای از پانزدهمین اپیزود پادکست ایران آکادمیا در گفتگو با ایمان گنجی
درسگفتارهای محمدرضا نیکفر
خاورمیانه و مشکل نداشتن آرمان سازنده صلح – بخش دوم – محمدرضا نیکفر
درسگفتارهای محمدرضا نیکفر
این مجموعه از درسگفتار در دوره آزاد خاورمیانه از سرگذشت تا سرنوشت در آکادمیکس تدریس شده‌اند.
گزیده
جنبش بی‌سر، اقتدار پدر، و حدود رهبری – ایمان گنجی
گزیده‌ای از پانزدهمین اپیزود پادکست ایران آکادمیا در گفتگو با ایمان گنجی

پالایش نتایج

دسته‌بندی
دسته‌بندی
پلتفرم‌ها
زبان
زبان