انتشار لایحه حقوقی زنان به‌مناسبت روز جهانی زنان

انتشار لایحه حقوقی زنان به‌مناسبت روز جهانی زنان

پنهان‌کن

به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زنان، گروهی از فعالان فمینیست با رویکردی متقاطع به حقوق زنان و متعهٌد به جنبش انقلابی «زن، زندگی، آزادی»، لایحه حقوقی زنان را با عنوان «لایحه حقوقی زنان؛ پیشنهاد همبود فمینیستی ایران برای ژن ژیان ئازادی» تدوین و منتشر کرده‌اند. هدف از تدوین این لایحه در وبسایت رسمی آن اینگونه شرح داده‌شده‌است:

هدف ما تدوین لایحه حقوقی است که با نگاه به تاریخ مبارزات زنان مهم‌ترین خواسته‌های آنان را بیان کند و در جمع‌های مختلف به بحث و گفتگو بگذارد. به این منظور ما جمعی از فعالان جنبش زنان ازنسل‌های متفاوت با هویت‌های اتنیکی، جنسی-جنسیتی متفاوت و با دیدگاهای گوناگون سیاسی-اجتماعی برای تهیهٔ این لایحه حقوقی پیش‌قدم شده‌ایم. هدف ما از تدوین این لایحه آماده کردن پیش‌نویس متنی دقیق‌ و موجز است که به آسانی در نظام‌نامه‌‌‌های حقوقیِ آینده از جمله قانون اساسی جدید ایران ادغام شود. این لایحه که با نگرشی زنانه تدوین شده است در برگیرندهٔ ِحقوق زنان و سندی پویا و در حالِ تحوّل خواهد بود. در صورتِ لزوم و با توجّه به تغییراتِ اجتماعی-سیاسیِ جامعه ایران، مفادِ این لایحه در آینده قابل‌ بازبینی خواهد بود، به گونه‌ای که همواره بازتاب‌دهندهٔ نیازهای جاری زنان در تمامیِ دوره ها  باشد.

این گروه، با رویکرد متقاطع فمینیستی، ساختارهایی را که در طول تاریخ به حقوق، منزلت و موقعیت‌های زنان در جوامع مردسالار آسیب زده‌اند، شناسایی و بررسی می‌کنند. همچنین با دیدگاهی مبتنی بر خواست‌های جنبش و ارزش‌های زن، زندگی، آزادی و با هدف ریشه‌کنی تمامی اشکال تاریخی و متقاطع سلطه‌گری، از جمله تبعیض جنسی، نژادی، طبقاتی، امپریالیستی و غیره، به خواست انقلابی پیش می‌روند.

لازم به ذکر است که در ماه‌های اخیر، منشورهای دیگری نیز به انتشار رسیده‌اند. «منشور فراگیر حقوقی دانشگاهیان برای انقلاب ژن-ژیان-ئازادی»، منشور «مطالبات حداقلی» از سوی تشکل‌های صنفی، و «مانیفست جامعه LGBTQ+ ایران» نیز از جمله منشورهایی هستند که در قالب اعتراضات و جنبش‌های اجتماعی در ایران منتشر شده‌اند و تحقق حقوق شهروندی، برابری جنسیتی و جنسی، آزادی بیان و عقیده، حقوق اقلیت‌ها، و … را دنبال می‌کنند.

پیشنهاد ما

دبیرخانه
خبرهای کنفرانس
راهنمای ضبط ویدئوی آموزشی و سخنرانی
تلویزیون ایران اینترنشنال
کنفرانس ۲۰۱۹
گزارش ایران اینترنشنال از کنفرانس انقلاب ایران پس از ۴۰ سال
-
خبرهای کنفرانس
بازتاب‌های رادیو زمانه (پشتیبان رسانه‌ای کنفرانس ایران‌پژوهی معاصر) از این کنفرانس - ۱۴۰۱
نوآوری
خبر
رونمایی مجموعه وبسایت‌های جدید ایران آکادمیا
پاییز ۱۴۰۱
ژورنال آزادی اندیشه
ژورنال آزادی اندیشه - شماره ۱۲
دبیرخانه
خبرهای کنفرانس
فرصت شرکت حضوری در کنفرانس ICCI در لاهه را از دست ندهید

از دست ندهید

خبرها

نویسنده: هانس لوکاس کیسر، برگردان: امیر مقدم
خبر
طلعت پاشا پدر ترکیه مدرن - معمار نسل‌کشی (در آستانه انتشار)
ایران آکادمیا
آفلاین
انتشارات علمی پژوهشی ایران آکادمیا در هفتمین نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور - لاهه

رویدادها

1 ژوئن
1 ژوئن
سعید رهنما
19:00

تا

21:00
00
:
00
:
00
:
00
This Event Has Ended
اپیزود ۱۶ - تشکل و دموکراسی - سعید رهنما
9 ژوئن
9 ژوئن
آصف بیات
15:00

تا

17:00
00
:
00
:
00
:
00
This Event Has Ended
«زن، زندگی، آزادی» و انقلاب‌های قرن بیست و یکم - آصف بیات